2 Temmuz 2013 Salı

Aile. (O2.O7.2O13)

Hayata dair her şeyi ilk önce ailemizden öğreniriz. Sevgiyi, saygıyı, korumayı, güveni ve bunun ilk daha nicesini. Peki ailemiz bize sadece iyi şeyler mi öğretir?

Kendimden örnek vermek gerekirse, ben ailemden koşulsuz sevgiyi, aile bireyleri arasında birbirinin arkasını kollamayı, güveni, saygıyı, korumayı, paylaşmayı ve adil olmayı öğrendim. Fakat aynı zamanda, hırsızlığı, aldatmayı, yalancılığı, büyüklere karşı saygısızlığı, büyüklerin (ebeveynlerin) kalbini kırmayı, terbiyesizliği, ikiyüzlülüğü ve diğer tüm çirkeflikleri. 

Ben ailemle her zaman gurur duyardım. Çünkü birbirine sahip çıkan insanlar vardı ailemde. Birbirini destekleyen, ufak bir sorun çıksa bile birbirinin arkasını kollayan insanlar vardı. Şimdi baktığımda ise, ne kadar da yanıldığımı görürüm. Paranın kirletemeyeceği insan diye birşey yoktur bu dünyada. Bir oğul, kanser hastası annesini yatağından kaldırıp evin tapusunu, babasından ve ablalarından gizli, üstüne çevirdiği bu dünyada ben paranın insanları kirlettiği gerçeğine inanırım. Dayı dediğim, ama yıllar boyunca "dayı"dan çok abi olarak gördüğüm, sonsuz saygı gösterdiğim ve bir lafını iki ettirmediğim, kendi anne-babamdan daha çok saydığım sevdiğim bu adam, kendi babasını ve ablalarını böylesine aldatmışken, babasının "Evimi geri benim üstüme çevir" demesine rağmen "Hayır" cevabını vermişse, bu insana ne denir? "Dayı" denmeyi, o saygıyı göstermeyi hak eder mi bu kişi ? Ve bütün bu yaşananlara rağmen, karşıma geçip ona neden konuşmadığıma dair benden sebep istemesi? Yazık. 

Ailemden biri olarak gördüğüm bu adam için çok utanırım. Ona dayı demeye utanırım. Gerçekten çok yazık. Kendi babasını böyle aldatmış bu adam için değil saygı göstermek, onun yüzüne bile bakmam. 

Eğer gerçekten karma diye birşey varsa. İyilik yapan iyilik, kötülük yapan kötülük bulursa. Tek dileğim, dedeme yaptığın ve yaşattığın herşeyin bin beterini sende yaşa. Kendi öz evlatların senin de arkandan iş çevirsin. Senin inandığın, her zaman dua ettiğin o Allah, yaptıklarının bedelini sana yaşarken ödetsin.-C.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder